Wysyłka w 24h Darmowa dostawa od 60zł Gwarancja satysfakcji
Go Top

Formularz zawiera niepoprawne dane zaznaczone na czerwono przed kontynuacją prosimy poprawić wpisane dane

Rolowanie w ciąży

Zmiany w ciele kobiety podczas ciąży

Ciąża to szczególny czas w życiu każdej kobiety. Wiąże się ona nie tylko ze zmianami fizycznymi, ale również psychologicznymi i fizjologicznymi w organizmie przyszłej mamy. Z obserwacji wielu ciężarnych kobiet wynika, że znacznie lepiej znoszą one zmiany zachodzące w ich organizmach, jeśli przed ciążą były aktywne fizycznie i jeśli w trakcie jej trwania też są w stanie (i nie ma do tego wyraźnych przeciwwskazań) trochę zadbać o kondycję i ruch, to ma to zbawienny wpływ na organizm oraz cały proces. Mówimy tu w szczególności o plecach, ale też łydkach czy pośladkach. 

Jak zadbać o siebie w czasie ciąży

Jeśli szukasz sposobów, aby zadbać o siebie w tym szczególnym czasie, to dobrym rozwiązaniem jest samodzielny masaż wykonany wałkiem piankowym (tzw. rollerem/rolką). Rolowanie to dobra droga do regeneracji po ciężkim dniu, sposób na złagodzenie bólu i zmniejszenie obrzęków wywołanych przeciążeniami bez szkody dla dziecka.

Zmiany ciała w trakcie ciąży

W czasie ciąży ciało kobiety zmienia się diametralnie. Zmiany te mogą powodować nie tylko bóle pleców, ale również rwę kulszową i inne nieprzyjemne dolegliwości. Dlatego tak ważna jest aktywność fizyczna i odpowiednie ćwiczenia. Dzięki nim samopoczucie ciężarnej może ulec znacznej poprawie, a nieprzyjemne dolegliwości mogą ustąpić.

Rozluźnienie ciała w czasie ciąży

Jeśli Twój lekarz lub fizjoterapeuta uroginekologiczny wyrazi zgodę na aktywność fizyczną, poważnie rozważ korzystanie z automasażu z użyciem rollera. Przyrząd ten, dzięki pracy na tkance powięziowej, pozwoli Ci rozluźnić mięśnie i ciało. Tkanka powięziowa otacza mięśnie i występuje na całej długości ciała. Pomaga mięśniom podczas skurczu, dzięki swojej elastyczności. Wiadomo, że mięśnie praktycznie całego ciała są narażone na większy wysiłek podczas ciąży. W tym wypadku doskonałym rozwiązaniem będzie piankowy roller, dzięki któremu bardziej odżywisz i uelastycznisz powięź.

Kręgosłup w czasie ciąży

Zmiany zachodzące w czasie ciąży wpływają na odcinek lędźwiowy kręgosłupa, a jeśli w tym czasie odczuwasz ból pleców, może to być spowodowane zmianą środka ciężkości.

Cierpi tak naprawdę nie tylko lędźwiowy. Również odcinek piersiowy może być niewłaściwie obciążony i narazić kobietę na bolesność. Jeżeli chcesz umiejętnie unikać bólu, który będzie nasilał się choćby podczas częstego nachylania się do łóżeczka i noszenia dziecka oraz w konsekwencji wzrostu gruczołów mlecznych, to jeszcze przed ciążą zadbaj o ten odcinek kręgosłupa i okalające go mięśnie. Poza masażem rolką piankową możesz pokusić się też o proste ćwiczenie ściągania łopatek do siebie, co pomoże Ci otwierać klatkę piersiową. 

Bezpieczeństwo rolowania podczas bycia w ciąży

Czemu użycie wałka piankowego stało się w ostatnich latach tak popularne i szeroko stosowane? Dla wielu osób jest już obowiązkowym elementem codziennego treningu. Dzieje się tak dlatego, że rolowanie jest czynnością dość intuicyjną i bezpieczną, a poza tym:

  • pobudza pracę mięśni, co jest niezwykle istotne, również w czasie ciąży. Systematyczność w rolowaniu zapewnia pracę mięśni bez zarzutu;
  • szybko regeneruje tkanki, redukując napięcia powstałe w mięśniach;
  • przyspiesza przepływ krwi, nawadnia i odżywia tkanki szybciej, niż stałoby się to naturalnie;
  • redukuje stres, pozwalając się rozluźnić i zrelaksować. Nawet w ciąży jesteś w stanie wyciszyć organizm, co pozwala chociażby na bezproblemowe zasypianie
  • zwiększa zakresu ruchu powodując nawilżenie powięzi, a także poprawi się elastyczność ruchów, stymulując tę tkankę.

Jak rolować się w czasie ciąży?

Jak się rolować? Czynność ta nie będzie całkiem nieodczuwalna. Pamiętaj jednak o tym, że nie powinna być bolesna. Jeżeli jesteś w ciąży, rolowanie wałkiem powinno sprawiać Ci przyjemność. I zrób to na pewno po konsultacji z lekarzem lub Twoim fizjoterapeutą uroginekologicznym.

U kobiet ciężarnych taki automasaż trzeba stosować w sposób delikatniejszy niż wykonują to osoby czynnie uprawiający sport. Masaż rolką powinien relaksować i rozluźniać, więc staraj się to robić powoli i jednostajnie. Podaruj sobie masaż brzucha i wewnętrznej strony ud.

Skup się na przyczynie Twojego największego codziennego dyskomfortu, czy będą to spięte i mocno obciążone pośladki, czy może obrzęknięte mięśnie łydek, co jest częstym zjawiskiem u kobiet w ciąży. Nie zapominajmy, że zwiększająca się masa ciała kobiet w ciąży może wywoływać zmiany w obrębie kończyn dolnych i wpływać na funkcjonowanie stawów kolanowych i biodrowych. 

W trakcie ciąży korzystaj z rolek BLACKROLL MED

Praca z wałkiem piankowym, dzięki wykorzystaniu ciężaru własnego ciała może uwolnić skumulowane napięcie w różnych obszarach ciała kobiety. Jedną z marek dysponujących szeroką gamą produktów do rolowania jest BLACKROLL® Polska. Są one zróżnicowane pod kątem ich twardości oraz rodzaju powierzchni, jednak dla ciężarnych zalecana jest rolka miękka - BLACKROLL® MED. Charakteryzuje się ona mniejszą gęstością, co sprawia, że jest wyjątkowo lekka. Delikatnie ugina się nawet pod naciskiem palców. Gwarantuje skuteczny efekt rozluźniania i rozciągania tkanki powięziowej i mięśniowej.