Wysyłka w 24h Darmowa dostawa od 60zł Gwarancja satysfakcji
Go Top

Formularz zawiera niepoprawne dane zaznaczone na czerwono przed kontynuacją prosimy poprawić wpisane dane

Praca siedząca i jej negatywne skutki - jak sobie z nimi radzic?

Nie uwierzysz, jaką krzywdę możesz wyrządzić sobie po prostu siedząc!!

Około 70% osób pracujących swój zawód wykonuje w pozycji siedzącej. Zapewne wiesz, że dla naszego ciała nie jest to ani naturalna, ani prawidłowa postawa. Siedzenie wywołuje w ciele szereg negatywnych skutków i dolegliwości, które mogą mieć wpływ na nasze zdrowie i codzienne funkcjonowanie. Czy wiesz, jak utrzymywać prawidłową postawę gdy pracujesz i minimalizować skutki wywołane spędzaniem wielu godzin w pozycji siedzącej?

Siedząc, musisz szczególnie dbać o prawidłową postawę swojego ciała, próbując uniknąć obciążeń, na jakie narażony jest wtedy Twój kręgosłup w trakcie siedzenia. Na prawidłową postawę składa się kilka elementów:

  • zadbaj o krzesło z możliwością regulacji wysokości. Kąt zgięcia w stawach kolanowych wynosił 90 stopni przy płasko ułożonych stopach na podłożu;
  • dostosuj wysokość stołu tak, aby blat i leżąca na nim klawiatura znajdowała się w odległości około 25 cm nad siedziskiem krzesła;
  • pracując przy biurku, ułóż na nim swobodnie dłonie tak, aby zgięcie w stawach łokciowych wynosiło 90 st., a łokcie miały podparcie na podłokietnikach krzesła;
  • korzystaj z krzeseł lub foteli wyprofilowanych do wsparcia kręgosłupa w odcinku lędźwiowym oraz z możliwością lekkiego odgięcia oparcia do tyłu;
  • warto również korzystać w trakcie pracy z podkładek pod stopy;
  • jeżeli pracujesz przy komputerze, pamiętaj również o dostosowaniu monitora i jego pozycji względem siebie i oczu. Tu szczególną uwagę należy zwrócić na to, aby monitor znajdował się około 0,5m od oczu, a jego górna krawędź nieznacznie pod linią wzroku. Warto również odchylić ekran monitora delikatnie do tyłu.

Jakie są konsekwencje długiej pracy siedzącej przy biurku?

Jeżeli pracujesz przy biurku i nie zadbasz o przybranie najbardziej ergonomicznej postawy, narazisz się na szereg niedogodności. Pierwsza to oczywiście ból pleców. Problem jest jednak znacznie bardziej złożony.

Nieprawidłowa postawa ciała może zmienić nasz wygląd zewnętrzny. Jest to związane oczywiście z pojawieniem się tzw. “garba”, skrzywienia bocznego kręgosłupa czy nieprawidłowego kształtowania się lordozy i kifozy. To wszystko w może przerodzić się w problemy z oddychaniem – zamykanie się klatki piersiowej – oraz tyciem – nadmierny ucisk na narządy jamy brzusznej, spowolnienie perystaltyki jelit i metabolizmu.

Od spędzania czasu w pozycji siedzącej może nas również boleć głowa oraz może wystąpić nadmierne napięcie mięśni twarzy, co w konsekwencji powoduje zaciskanie zębów. Nieprawidłowe ułożenie nóg lub zakładanie nogi na nogę będzie skutkowało pojawieniem się uczucia drętwienia, opuchlizny, a nawet żylaków. Trzymaj więc stopy na ziemi jak wspomnieliśmy wcześniej.

Jeżeli Twoja praca wymaga użycia komputera, szczególnie dbaj o narządy ruchu w obrębie rąk i dłoni. Ich przeforsowanie może doprowadzić do np. zespołu cieśni nadgarstka, które często kwalifikuje się do leczenia operacyjnego.

Jak należy o siebie dbać, pracując w pozycji siedzącej?

Oprócz przybrania możliwie najlepszej postawy dla pozycji siedzącej, rób sobie regularne przerwy. Najlepiej co godzinę wstań od biurka i wykonaj kilka ćwiczeń rozciągających. W wolnym czasie warto udać się na basen lub 2-3 razy w tygodniu wykonać inną formę treningu czy ćwiczeń, dla utrzymania ogólnej sprawności fizycznej.

Wśród naszych produktów znajdziesz kilka, które pomogą Ci zapobiec dolegliwościom związanym z pracą siedzącą i nieprawidłową postawą:

1. "Szelki" BLACKROLL® POSTURE, które ułatwią zachowanie prawidłowej postawy wyprostowanych pleców. Są one zaprojektowane tak, aby można było je nosić pod ubraniem, nie rzucając się w oczy. Jest to idealne rozwiązanie, jeśli pracujesz w biurze, ale też np. chcesz wprowadzić nawyk poprawnego ułożenia pleców podczas treningów. Dzięki nim nieprawidłowa postawa pleców Ci nie grozi.

2. Warto też zaopatrzyć się w BLACKROLL® BALL oraz BLACKROLL® DUOBALL. Są to niewielkie produkty, które możesz mieć w szufladzie swojego biurka, a umożliwią Ci wykonanie nawet 5-minutowego automasażu kręgosłupa podczas krótkiej przerwy od pracy, rozluźniając napięte mięśnie.

3. Po pracy codziennie warto zafundować sobie kilkuminutową sesję masażu z rolką BLACKROLL® STANDARD. Dzięki temu wzmocnisz i rozciągniesz mięśnie np. wokół kręgosłupa, zniwelujesz powstałe napięcia, a także zapobiegniesz powstawaniu nowych dolegliwości.